Szczęść Boże

Firma NACZYNIA LITURGICZNE DOBSKI & DOBSKI sięga korzeniami okresu międzywojennego w Częstochowie. Produkcję dewocjonaliów i naczyń liturgicznych rozpoczęła w 1965 roku w Poznaniu. Jesteśmy firmą rodzinną przechodzącą z pokolenia na pokolenie - z ojca na syna.

Nasza działalność, to produkcja całego asortymentu naczyń liturgicznych: kielichów, puszek, monstrancji, relikwiarzy oraz tabernakuli. Przez cały okres istnienia wzbogacamy wzornictwo naszych wyrobów, aby zaspokoić potrzeby kapłanów.

Realizujemy również indywidualne projekty naczyń liturgicznych oraz tabernakuli.

Wyspecjalizowaliśmy się w renowacji starych, czasami bardzo mocno zniszczonych naczyń liturgicznych.

Wysoką jakość naszych wyrobów gwarantujemy poprzez rzemieślniczy charakter prowadzonej działalności. Zatrudniamy wysoko wykwalifikowany personel, który ma do dyspozycji nowoczesny park maszynowy.

Współpracujemy z duchowieństwem, księgarniami, sklepami i hurtowniami na terenie całego kraju. Mamy stałych odbiorców w Europie i Ameryce Północnej.

Dziękujemy za wspólne lata współpracy naszym stałym odbiorcom.

Zainteresowanych zapraszamy, aby dołączyli do grona naszych klientów.


z  poważaniem

Prof. dr hab. Paweł Dobski 

z zespołem DOMET Dobski&Dobski

 

 

Czym się zajmujemy?

 

Kielichy i puszki
Oferujemy kielichy mszalne i puszki utrzymane w jednolitej formie. Naczynia wykonane są z mosiądzu, który po odpowiednim polerowaniu jest kilkakrotnie złocony. Do zdobienia wykorzystane są naturalne materiały takie jak koral czy też syntetyczne kamienie szlachetne. W celu zagwarantowania najwyższej jakości nad procesem technologicznym czuwa wysoko wykwalifikowany personel mający do dyspozycji nowoczesny park maszynowy.

 

 

 

 

Monstrancja
Oferujemy szeroki wybór monstrancji utrzymanych w różnorodnej stylistyce. W swojej ofercie mamy zarówno proste monstrancje zmierzające w kierunku całkowitej redukcji dekoracji jak i bogato zdobione inspirowane wielowiekową tradycją kościoła katolickiego. Wszystkie elementy monstrancji wykonane są z mosiądzu który jest precyzyjnie polerowany, a następnie kilkukrotnie złocony. Do zdobienia wykorzystywane są naturalne materiały takie jak syntetyczne kamienie szlachetne, koral oraz kryształ. Nasza oferta obejmuje monstrancje na małe jak i duże hostie. Staranne wykonanie oraz najwyższej jakości materiały gwarantują użytkowanie monstrancji w trakcie posługi przez wiele lat.

 

 

Pateny, krzyże, zestawy podróżne i tabernakula
W swojej ofercie mamy szeroką ofertę krzyży wykonanych z  mosiądzu lub brązu na bogato zdobionych podstawach z brązu granitu lub mosiądzu. Wszystkie elementy są starannie polerowane, a następnie złocone lub selektywnie srebrzone. Część krzyży zawiera wizerunek cierpiącego Chrystusa. Na indywidualne zamówienie jesteśmy w stanie wykonać tabernakula utrzymane w stylistyce wnętrz świątyni. W ofercie posiadamy szeroki wybór paten złoconych zarówno bez uchwytów jak i z uchwytami w tym wykonanymi z drewna starannie lakierowanego.

 

 

Relikwiarze
W ofercie posiadamy szeroką ofertę relikwiarzy – naczyń kultu religijnego w kształcie krzyża, monstrancji lub puszki do przechowywania doczesnych szczątków – relikwii. Naczynia wykonane są z mosiądzu, który jest starannie polerowany, a następnie wielokrotnie złocony lub srebrzony. Relikwiarze mogą być utrzymane zarówno w ascetycznej formie jak i bogato zdobione syntetycznymi kamieniami szlachetnymi.

 

 

 

Renowacje
Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze, która doświadczenie zbierała przez kilkadziesiąt lat pracy w firmie Dobski & Dobski jesteśmy gotowi przeprowadzić renowacje dowolnego naczynia liturgicznego. Często trafiają do nas naczynia liturgiczne w bardzo złym stanie, noszące znamiona wieloletniego użytkowania. Do każdego zlecenia renowacji podchodzimy indywidualnie. W pierwszej kolejności wykonywana jest szczegółowa dokumentacja (w tym fotograficzna), następnie naczynie jest rozmontowywane w celu wykonania analizy materiału z jakiego zostało wykonane. Kolejnym krokiem jest staranne oczyszczenie każdego z elementów, żeby móc nanieść konieczne powłoki galwaniczne. Proces renowacji jest każdorazowo dokładnie omawiany ze zleceniodawcą. W razie potrzeby wykonywana jest konsultacja z historykami sztuki sakralnej. W przypadku daleko idących uszkodzeń jesteśmy w stanie po konsultacji ze zleceniodawcą odtworzyć brakujące elementy.